Wydarzenia

Co dają klastry przedsiębiorcom?

I Światowy Kongres Klastrów odbywa się 25 i 26 marca 2015 roku. We wtorek 24 marca goście z całego świata spotkali się na koktajlu powitalnym w hotelu Diament Arsenal Palace w Chorzowie.

ilustracja
Członkowie Klastra PCIE: Tomasz Dzierżąnowski( pierwszy z lewej, Marek Niemczyk (czwarty od lewej)Emil Bystrowski, Grzegorz Wacławik, Wojciech Duda fot: Europerspektywy

W Dąbrowie Górniczej po raz pierwszy na świecie na tak dużym wydarzeniu spotkają się twórcy klastrów, szefowie i pracownicy firm tworzących klastry oraz inne osoby zainteresowane współpracą z klastrami. 25 i 26 marca 2015 roku w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się Światowy Kongres Klastrów (Cluster World Congress). Czym w skrócie jest klaster? To zbiór współpracujących ze sobą firm z tego samego lub pokrewnego sektora gospodarki.

Zwykle są to firmy działające na określonym terenie, ale są również klastry o zasięgu międzynarodowym. O to, dlaczego zdecydowali się zrzeszyć w klastrze i powody przyjazdu na Światowy Kongres Klastrów zapytaliśmy uczestników powitalnego koktajlu przed Kongresem, który odbył się 24 marca wieczorem w hotelu Diament Arsenal Palace w Chorzowie.

- Dla nas uczestnictwo w Światowym Kongresie Klastrów jest świetną okazją do nawiązania kontaktów z innymi klastrami i firmami - mówi Iwona Gaweł, właścicielka Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, chorzowianka, która jest koordynatorem klastru Polish Wood Cluster w Żorach. - Można też podpatrzeć dobre praktyki stosowane przez inne klastry, wymienić się doświadczeniami - dodaje. Z kolei przedstawiciele Polskiego Klastra dla Innowacji i Środowiska, zrzeszającego 12 partnerów, który powstał dokładnie rok temu, w marcu 2014 roku, szukają na Kongresie inwestorów do budowy zakładu badawczo-doświadczalnego, wykorzystującego złoże węgla Paruszowiec.

- Chcemy udowodnić, że da się wydobywać węgiel tanio i bezpiecznie - mówi Grzegorz Wacławik, prezes Polskiego Klastra dla Innowacji i Środowiska. - Koszt wydobycia tony węgla będzie wynosił u nas 130 zł, a roczna produkcja węgla - 4 miliony ton - dodaje Wacławik. Partnerów do współpracy szukają też goście z Warszawy, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Jan Wiater z departamentu strategii i komunikacji NFOŚiGP oraz spółki Eko-Efekt prezes Andrzej Tuka i dr. Tomasz Nowicki. - Chcemy zachęcić firmy do współpracy z Funduszem. Mamy do rozdzielenia 5 mld złotych głównie na działania związane ze środowiskiem, np. efektywnością energetyczną - mówi Jan Wiater. Bracia Michał i Zbigniew Petlic, udziałowcy w firmie Sevenbridge w Katowicach, produkującej oprogramowanie na bazie systemu Lotus Notes, uważają, że ten Kongres to dla nich możliwość nawiązania kontaktów z innymi firmami, i później - współpracy.

Światowy Kongres Klastrów odbywa się pod patronatem Dziennika Zachodniego.

Katarzyna Pachelska

Tutuł i tekst za: Dziennik Zachodni

Dodaj swój komentarz

Wiem i powiem

ilustracja

Kongres

I Światowy Kongres  Klastrów przeszedł do historii. Od ubiegłego wtorku (24 bm) do czwartku (15 bm) Dąbrowa Górnicza gościła najwybitniejszych przedstawicieli kalsteringu z całego świata. Organizatorem głównym był  p. Bogdan Węgrzynek prezes Ogólnopolskiego Klastra Przedsiębiorstw Innowacyjnych, wiceprezes zarządu Komitetu Rozwoju Zagłębia.

więcej